и послал его в ...
Глупов.net
Салтыков (Щедрин)

Главное / Валерій СЕРДЮК. Є ЗАВДАННЯ - ТРЕБА ВИКОНУВАТИ. НА ТЕ МИ Й ПОГОНИ НОСИМО


Велике бачиться на відстані...

27 вересня цього року, на 62-му році життя помер Василь Мельник, генерал-лейтенант цивільного захисту, колишній начальник ГУ МЧС України в Київській області.

Пройшовши складними життєвими шляхами, обпікшись у вогні Чорнобиля…

Протягом 17 років, починиючи з 1987, ця людина керувала гарнізоном Київщини, і керувала ефективно. Одним із перших керівників регіональних управлінь отримала звання генерала…

Василь Петрович народився 14 січня 1951 року в селі Матвіїха Володарського району в родині службовців. Батько - учасник Другої світової війни, помер 1984 року.

Батьки дали синові те, що могли – початкову освіту, любов до праці та до рідної землі. Велика родина жила скромно, та чесно. Брат і сестра пішли своїм шляхом, все життя пропрацювавши на Київщині.

Лідерські якості Василя Мельника проявилися ще в дитинстві. Староста класу, член учнівського комітету ЛКСМУ, голова низового комітету фізкультури, спортсмен.

1968 року закінчив середню школу у Володарці. Відтоді  розпочалася кар’єра вогнеборця. Пожежний СВПЧ-2 МОГП по охороні Ленінського району Києва, відмінник бойової та політичної підготовки.

Протягом 1969-1972 років – курсант Львівського пожежно-технічного училища МВС УРСР.

Після закінчення військового училища й до самого кінця кар’єри Василь Петрович Мельник служив Київщині.

1972-1974 рр. – інспектор інспекції держпожнагляду Ставищанського РВВС Київської області, з 1974 року Мельник у складі УПО УВС Київського облвиконкому. На роботу його брав Пилип Десятников. Мельник пройшов усі щаблі і у службі пожежогасіння, і в профілактиці, і у оргвідділі. Усе це йому згодилося потім.

Із 1975 року – член КПРС.

1980 року закінчив Київський інженерно-будівельний інститут.

26 квітня, вже о 03 год. 22 хвилини, в складі оперативної групи Управління пожежної охорони УВС Київської області майор Мельник прибув на палаючу ЧАЕС, пробувши там до 29 квітня. І лише медичний стан завадив йому й надалі боротися з техногенною катастрофою. Після тривалого лікування Василь Петрович неодноразово бував на станції у відрядженнях, накопичивши загалом дозу у 180 бер.

При ньому пожежну службу України переводили з МВС до МНС, декілька разів змінювали форму одягу, ставили перед колишніми пожежниками абсолютно нові завдання. Але він впорався з усім.

Василь Петрович був непростою людиною - часом грубим, нестерпним але відвертим.  Працювати із ним було іноді важко, проте цікаво. Він умів досягати успіху. Зрештою, із часом забуваються слова, образи, а лишаються добрі справи.

Зі службової характеристики:

"За час служби в органах внутрішніх справ Мельник В.П. зарекомендував себе цілеспрямованим, вольовим, професійно підготовленим працівником, має організаторські здібності та командирські навички. Вміло планує та організовує свій робочий час (на роботі із восьмої ранку! – В.С.). Принциповий і вимогливий. За його безпосередньої участі приведена в зразковий протипожежний стан Трипільська ГРЕС, яка на Всесоюзному огляді виборола перше місце.

На базі ПВПЧ-4 м.Біла Церква та ВТС ВПО м. Вишневе створені, оснащені технікою таособовим складом опорні пункти пожежогасіння, під його безпосереднім керівництвом в області створено 23 бази та 20 постів газодимозахисної служби, зокрема навчально-тренувальний комплекс ГДЗС на базі ПВПЧ-4 м. Біла Церква.

За останні п’ять років кількість пожеж в області та загибель людей на них стабільно знижується. У порівнянні із середнім показником 1991-2000 року тенденція зниження пожеж становить понад 20%.

Підрозділи області повністю переведені на апарати на стисненому повітрі. Особовий склад повністю забезпечений обмундируванням.

Велику увагу приділяє матеріально-технічному забезпеченню підрозділів пожежної охорони області. Побудовані та запроваджені в дію пожежні депо в м.Ірпінь, Бориспіль, Бровари, смт.Володарка.  Здійснено капітальну реконструкцію пожежних депо у містах Фастів, Кагарлик, Миронівка, Обухів, будівель загону технічної служби в м. Вишневе.

Побудовано навчальний центр із виїзною пожежною частиною в смт. Чабани Києво-Святошинського району. Відкриті депо у Богуславі, Бородянці, Броварах, Переяславі-Хмельницькому. Проведено капітальні ремонти у Вишгороді, Таращі, Тетієві, Ставищі, Рокитному, реконструйовано спорткомплекс у Вишневому.

Відкрито навчально-методичний центр у місті Біла Церква, видано книжку з історії пожежно-рятувальної служби Київщини "Земля нескорених людей". За сприяння Мельника з’явилася й видається відомча газета "Служба порятунку Київщини", де висвітлюються нелегкі будні гарнізону".

Василь Петрович Мельник швидко входив у курс справи, швидко думав і приймав вірне рішення. Чудово розбирався в людях, терпіти не міг ледарів і нероб.  Мав феноменальну пам’ять, знав біографії своїх підлеглих, умів дружити.  Його друзями були ті, із ким він служив у одному дивізіоні Львівського  пожежно-технічного училища: Микола Откідач, Віктор Доманський та Микола Шкарабура.  Уся четвірка стала генералами, кожен досягнув певних висот.

Ті, хто навчився працювати під його керівництвом, досягли значних успіхів:  генерали Володимир Грушовінчук, полковники Анатолій Бондаренко, Віталій Кропивницький, Олександр Ткаченко, Георгій Трунцев, Петро Булава та багато інших.

Чудовий сім’янин, опікувався ріднею, виростив доньку та щиро любив двох онуків. Завжди допомагав своєму рідному Володарському районові. Подейкували, що у роки "віялових відключень" генерал Мельник міг набрати "Київобленерго" та й покрити їх міцними словами. І у Володарському районі знову з’являлося світло.

Усі пам’ятають, як він лаяв, картав, але забувають, скількох пияків пробачав, рятував їхню кар’єру, заплющував очі на окремі недоліки в роботі. Його похорони стали подією для області. Сумною подією.

У останню путь генерал-лейтенанта Мельника проводжали: колишній міністр із надзвичайних ситуацій України генерал-полковник внутрішньої служби Григорій Рева; його колишній заступник, генерал-лейтенант с.ц.з. Петро Борисов; герой Чорнобиля, генерал-майор вн. сл., колишній начальник ГУПО МВС України Пилип Десятников; його колишній заступник, полковник вн. сл. Олег Скобєлєв; теперішній в.о. міністра з надзвичайних ситуацій України генерал-лейтенант Віталій Бут; колишній губернатор Київщини Анатолій Засуха;  заступник директора Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту України, генерал-майор с.ц.з. Микола Откідач; віце-президент ВГО "Федерація пожежно-прикладного спорту України" полковник Олександр Тарасов; ветерани пожежної служби Київщини, зокрема, полковники Володимир Гурін, Олександр Горбушин, підполковник Петро Шаврей та багато інших.

Були присутні як прості люди, так і колишня номенклатура. Не прийшли лише ті, хто не зміг прийти за станом здоров’я та ще жменька людей, які досі не можуть пробачити своєму начальникові якихось особистих образ.

Колишній начальник відділу служби та підготовки пожежогасіння УПО МВС Київського облвиконкому полковник Анатолій Бондаренко обмовився: "Смерть має примирювати". Ой, як непросто йому працювалося під керівництвом Мельника…

Поховали Василя Мельника у Володарці. Фактично весь район вийшов проводжати свого видатного земляка. Щоправда, Григорій Рева чомусь виступав російською мовою. Хоча Василь Петрович ніколи не приховував своєї національності, а одного співробітника центру громадських зв’язків МНС України в Київській області навіть розпікав за спілкування на роботі недержавною мовою.

Пожежна служба втратила справжнього професіонала.

У книзі "Вогонь Чорнобиля» генерал Мельник немов висловив своє життєве кредо: "Мабуть, така специфіка професії: коли бачиш, що горить – у тебе збуджується почуття, подібне чи то до азарту мисливця, чи спортсмена, чи воїна – будь-що перемогти, приборкати. Є завдання – треба виконувати. На те ми й погони носимо".

Земля йому пухом та вічна пам’ять!

 

Валерій Сердюк,

колишній начальник навчально-методичного центру ГУ МНС України в Київській області.

Леонід 28 Сентября 2019 12:12
Дуже цікава стаття. Гарно автор описує біографію генерала Мельника, іноді навіть захопливо. Але як гарно автор все описував протягом тексту, а під кінець статті дуже некоректно себе повів. Дуже неприємно читати про (цитую) "жменька людей, які досі не можуть пробачити своєму начальникові якихось особистих образ", висловлюючись про тих, хто не зміг прийти на похорон. Також (цитую) "Колишній начальник відділу служби та підготовки пожежогасіння УПО МВС Київського облвиконкому полковник Анатолій Бондаренко обмовився: "Смерть має примирювати". Ой, як непросто йому працювалося під керівництвом Мельника…" - це дуже непрофесійно та принизливо для автора виписувати подібне. Я нікого з них не знаю: ні Мельника, а ні Сєрдюка, ні Анатолія Бондаренка, але, як незацікавленому читачу "зі сторони", було дуже неприємно читати ці моменти. Також про те, як автору коробить від російськомовної промови Григорія Реви...мені здається у автора статті якісь власні образи на цих людей. Але це не потрібно вказувати у таких статтях. В цілому текст дуже цікавий і біографія генерала Мельника заслуговує уваги, насичена було життя. Це все моя власна думка.

Прокопчук Іван 16 Ноября 2012 19:54
Світла пам'ять.

Имя
Будь ласка введіть Ім'я
Сообщение
Сообщения не должны содержать ссылки на сайты
Проверочный код
Будь ласка введіть код
© 2009-2021 Глупов.net Все права защищены
Designed KinoPost. Разработка сайта: VIS-A-VIS